pls click for english

Kütüphane

 • Kurutulmuş meyvelerin faydaları

  Meyvelerin mevsiminde kurutularak saklanması çok eski bir geleneğimizdir. Kuru meyvelerin faydaları üzerine yapılan araştırmalarda kuru meyvelerin yaş meyvelere oranla daha faydalı olduğu görülmüştür. Kuru mevyelerin kalorileri düşük olmasına rağmen yine de diyet yapan kişilerin daha dikkatli ve sınırlı miktarlarda tüketmeleri gerekmektedir.

  Kuru meyvelerin faydaları arasında ilk sırada yüksek miktarda C vitamini içermeleri yer almaktadır. Bu nedenle özellikle de mevsimsel hastalıkların ve grip salgınlarının yaygın olduğu dönemlerde kuru meyve yenmesi bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirmesi yönünden tavsiye edilmektedir. Kuru meyvelerin besin değerleri yaş meyveler gibi yüksek olduğu için özellikle de yaz döneminde meyvelerin kurutularak saklanması ve böylelikle de kış mevsiminde de bu meyvelerden faydalanılması gerekmektedir.

  Kurutulmuş meyvelerin besin değerleri sıralandığında ilk sırada en faydalı kurutulmuş meyve olarak kayısı ilk sırada yer almaktadır. Kurutulmuş kayısının faydaları son derece fazla olup kayısının ardından kurutulmuş incir, kurutulmuş erik ve kuru üzüm yer almaktadır. Kuru elma da son derece faydalı kuru meyveler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Kuru elmanın faydaları arasında nefes darlığına iyi gelmesi ve çok zengin bir lif kaynağı olması nedeni ile kabızlığa iyi gelmesi yer almaktadır. Kabızlık sorunundan şikayet eden kişilerin elma kurusu hoşafı içmeleri bu sorunu aşmalarına yardımcı olacaktır.

  Kuru erikte kurutulmuş meyveler arasında faydalı olanlardan biridir. Kuru eriğin faydaları arasında son derece zengin B vitamini, A vitimani ve E vitamini kaynağı olduğu için metabolizmayı hızlandırması yer almaktadır. Ayrıca kuru erik bağırsakları çalıştıran çok güçlü bir etkiye sahiptir.

  Kuru meyvelerin faydaları sayılırken unutulmaması gereken en önemli kuru meyvelerden biride yaban mersini’dir. Yaban mersini faydaları arasında şeker hastalığına iyi gelmesi, vücutta kanser oluşumu ile savaşan enzimleri harekete geçirmesi, göz sağlığına iyi gelmesi ve bağırsak çalışmasını desteklemesi yer almaktadır.